..i okolice w słowach, obrazach, wspomnieniach.

Matka Boska z Traugutta

     Przed cmentarzem na ulicy Traugutta, stoi jedna z piękniejszych figur w Sochaczewie. Przedstawia Madonnę z dzieciątkiem i jest tak stara, że miano twórcy i dokładny czas jej umiejscowienia utonęły gdzieś w odległej przeszłości.

Fot. ze zbiorów MZSIPBNB

 W kwestii jej datowania można się powołać na dwa źródła: ekspertyzę Izabeli Galickiej i Hanny Sygietyńskiej, które czas jej powstania określają na przełom wieków XVIII i XIX i nowszą – konserwatorów Joanny Lis i Irmy Fuks, które odwiedzając Sochaczew na zaproszenie artystki zaangażowanej w odnowę nieco już sfatygowanej figury, Małgorzaty Widomskiej, uściśliły jej powstanie na wiek XVIII, czas ścierania się stylów baroku i klasycyzmu.

     Z wysokości swej kolumny Maryja patrzy na przechodniów z dziwnym wyrazem matczynego współczucia i smutku, co świadczy o niezwykłym kunszcie nieznanego artysty, połączonym z wrażliwością. Na rękach trzyma Dzieciątko, które z otwartymi rączkami ufnie wita przechodniów, tych którzy oddają mu hołd i tych, którzy przemykają tylko w pośpiechu, gnani swoimi codziennymi sprawami.

     Figura w tym akurat miejscu stoi od niedawna, jeżeli przyjąć że czterdzieści kilka lat nie jest dla niej długim okresem.Wcześniej znajdowała się kilkadziesiąt metrów bliżej centrum, na działce na której obecnie stoi hotel Chopin. A podobno niedobrze jest ruszać z miejsca stare kapliczki. I może coś w tym jest, bo miejsce jakby pozbawione opieki zaczęło mieć pecha.

     Wpierw, na początku lat 80 postawiono sporych rozmiarów pawilon handlowy „Społem”, który po niedługim czasie jednak spłonął do gołych posadzek. Jego fundamenty straszyły dziurami po instalacjach do momentu, kiedy pobudowano w tym miejscu wspomniany hotel. I był to kolejny obiekt, który nie ustrzegł się pożarów, z tego co mi wiadomo, dwóch. We wtorek 12 października 2010 zapaliła się kotłownia, a 12 stycznia 2011, ogień zaprószony w ogródku przy budynku, strawił jego poddasze.

Źródła:

  • Kat­a­log zabytków sztuki w Polsce tom X, zeszyt 24 – Instytut Wydawniczy PAN 1972
  • E-Sochaczew – Zabytkowa kapliczka czeka na odnowienie – 2014-02-07
  • E-Sochaczew – Kapliczka przy Traugutta – zachwyca i czeka – 2014-07-11
  • Strona Komendy Powiatowej Straży Pożarnej w Sochaczewie

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *