..i okolice w słowach, obrazach, wspomnieniach.

Ostatnie dni sklepu Grynberga

 

Szaber opuszczonego sklepu przy ul. Traugutta. (fot. ze zbiorów autorów strony)

Na powyższym zdjęciu widać ludzi ustawiających się w kolejce do sklepu, na którego szyldzie w dużym powiększeniu widać nazwisko Grynberg. Grafika na nim sugeruje także, że właściciel zajmował się pasmanterią, lub krawiectwem. Lokal znajdował się przy ulicy Traugutta, tuż za skrzyżowaniem z Warszawską, gdzie dziś rosną parkowe drzewa. Pana Grynberga nie ma w sklepie i być może nigdy już do niego nie wróci. Nie zażąda od licznej klienteli zapłaty, więc ta korzysta tłumnie z okazji. Okno kamienicy jest wypalone, więc może i niewiele jest do zabrania. Ona sama wkrótce zniknie z sochaczewskiego krajobrazu, zdjęcie zrobiono według nas jeszcze w jesienne dni roku 1939.

Zniszczona pierzeja południowa Placu Kościuszki (zdj. ze zbiorów Rafała Ojrzanowskiego)

Kolejne zdjęcie przedstawia róg ulicy Warszawskiej i Traugutta. W narożnym budynku mieścił się skład apteczny pana Czarneckiego, napis apteka widoczny jest na szyldzie obok drzwi na rogu budynku. Nas jednak interesuje lewa strona zdjęcia i inny szyld. Ten sam, który widać na zdjęciu numer 1.

W oparciu o stronę http://www.jewishgen.org wytypowaliśmy 4 osoby noszące nazwisko Grynberg (jest to dość popularne żydowskie nazwisko), o których jest mowa w Pinkasie Sochaczew. Z tych czterech Żydów żaden nie przeżył okupacji.

Aharon (Aaron) Grynberg… Leibish Grynberg… Uri Tzvi Grynberg… Leizer Grynberg… Do którego należał szabrowany sklep? Być może kiedyś uda nam się znaleźć odpowiedź na to pytanie.

.

.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *