..i okolice w słowach, obrazach, wspomnieniach.

11 Listopada 2016

Kolejna rocznica pięknej daty, pięknego dnia, pięknego pomimo słotnej, listopadowej pory. Oprócz corocznych uroczystości na Placu Kościuszki, odsłonięto pamiątkową tablicę przy świeżo odremontowanym moście, nadając mu imię bohatera, który przy nim poległ w w 1939 roku, broniąc przed kolejnym zagrożeniem w zasadzie dopiero co odzyskanej w 1918 niepodległości. Tablica jest kolejną już na Trakcie Pamięci Bohaterów Bitwy nad Bzurą 1939 roku.

Na tablicy znajdziemy dane historyczne o obronie Sochaczewa, biografię majora, oraz informację jak doszło do nazwania mostu imienia majora. Szczegółowo okoliczności śmierci bohatera opisaliśmy już przy okazji relacji z rekonstrukcji obrony Sochaczewa do przeczytania [tutaj]. Dziś przytoczymy fragment napisu z tablicy:

Wysadzony most w Sochaczewie. Tu poległ major Feliks Kozubowski. (fot. ze zbiorów StarySochaczew.pl)

Tablica pamiątkowa autorstwa Jakuba Wojewody.

„Major Feliks Kozubowski stojąc na czele swego batalionu. do końca dowodził obroną Sochaczewa. Poległ rankiem 15.09 nad brzegiem Bzury, nieopodal mostu. U jego podnóża znalazł też swoje pierwsze miejsce spoczynku. Po wojnie jego szczątki zostały przeniesione na kwaterę wojenną cmentarza parafii Św. Wawrzyńca Diakona i Męczennika przy ul. Traugutta w Sochaczewie.
Historia obrony Sochaczewa w 1939 r., szczególne upamiętnienie znalazła w ekspozycjach i publikacjach Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą. Muzeum od lat 70 -tych XX wieku prezentowało unikatowe eksponaty podniesione z pola bitwy, w tym osobiste przedmioty majora Kozubowskiego.

W 1998 r., przy sochaczewskim muzeum, powstała Muzealna Grupa Historyczna im. II/18 pp, która od początku swego istnienia pielęgnowała pamięć o żołnierzach II batalionu 18 pułku piechoty i ich bohaterskim dowódcy. Z inicjatywy jej członków, 26 maja 2009 roku, w uznaniu szczególnych zasług dla miasta oraz wielkiej odwagi, bohaterstwa i determinacji major Kozubowski został odznaczony tytułem Honorowego Obywatela Miasta Sochaczew. Członkowie Muzealnej Grupy od 2013 r., zabiegali też o nadanie imienia Kozubowskiego głównej przeprawie na Bzurze w Sochaczewie. Imię bohaterskiego majora przyjął także 38 Sochaczewski dywizjon zabezpieczenia Obrony Powietrznej – Patron ten został przyjęty w dniu 17 września 2016 r., podczas uroczystości nadania sztandaru jednostce na pl. Kościuszki w Sochaczewie.
Podczas XIX sesji 27 września 2016 r., przy szczególnym wsparciu burmistrza Piotra Osieckiego, Rada Miejska w Sochaczewie, jednogłośnie uchwaliła projekt nadania patrona mostu w osobie majora Kozubowskiego.
W Dniu Narodowego Swięta Niepodległości 11 listopada 2016 r., po zakończeniu generalnego remontu, most uzyskał imię wyróżniające MAJORA FELIKSA KOZUBOWSKIEGO.”

Na placu Kościuszki, odbyła się dalsza cześć obchodów święta. Tradycyjnie ułożono flagę ze zniczy, z patriotycznym repertuarem wystąpił ‚Wokalny Zespół Mundurowy „Patria”, oraz przemówienie wygłosił burmistrz Piotr Osiecki.

Zespół Patria – występ 11 Listopada 2016 (fot. Radosław Jarosiński)

fot. Radosław Jarosiński

fot Radosław Jarosiński

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *