..i okolice w słowach, obrazach, wspomnieniach.

Wiatrak pod Sochaczewem

Jak widać z tej pierwszowojennej pocztowki, widokiem może nawet nierzadkim w naszych okolicach były wiatraki. Najbliżej miasta znajdował się wiatrak w Boryszewie, ale to tylko wiemy z opowiadań. Podpis pod obrazkiem wiatraka głosi, że znajdował się pod Sochaczewem i został zniszczony w lipcu 1915 roku podczas walk.

Nierzadko w opisach miejscowości ze „Słownika geograficznego Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich” pod redakcją Filipa Sulimierskiego, Bronisława Chlebowskiego, Władysława Walewskiego, wydanego w Warszawie w 1880, można było znaleźć opisy miejscowości, wraz z dobrami, które się tam znajdowały. Często też w gazetach z epoki można było się tego dowiedzieć z ogłoszeń o sprzedaży lub licytacji różnych dóbr.

I tak czytamy w słowniku np. o Jasieńcu:

„Jasieniec –  folwark i kolonia, pow. sochaczewski, gmina i parafia Rybno. W 1827 r. było tu 13 domów, 120 mieszkańców Folwark Jasieniec od Warszawy wiorst 60, od Sochaczewa wiorst 7. Rozległość wynosi mórg 581, grunta orne i ogrody mórg 528, łąk mórg 45, nieużytki i place mórg 8. Budynki murowane 7, drewniane 11, płodozmian 7-polowy, wiatrak. Wieś Jasieniec osad 3, z gruntem mórg 4.”

Odrysowany z natury wiatrak pod Sochaczewem. (źródło: Ebay)

Poniżej zdjęcia wiatraka Jana Pachniewskiego, w Orłowie, gmina Nowa Sucha.

Wiatrak w Orłowie gmina Nowa Sucha

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *