..i okolice w słowach, obrazach, wspomnieniach.

Gdzie był pan Piłsudski?

Pomnik Józefa Piłsudkiego w Sochaczewie? Według relacji sędziwych mieszkańców miasta był na ulicy Staszica koło remizy strażackiej. Na poniższym zdjęciu go zresztą widać. Zdjęcie zrobione jest z podwyższenia, być może z balkonu kamienicy stojącej na rogu Toruńskiej i Staszica. Plac przed strażą zwał się podówczas Starym Rynkiem. Kamienica stoi do dziś, budowę jej rozpoczęto w roku 1932. Ulica Toruńska biegnie w dół, do rzeki i perspektywa zdjęcia sugeruje także spadek terenu. Defilada zmierza być może tą drogą na Plac Kościuszki, lub do kościoła.

Defilada przed pomnikiem Józefa Piłsudksiego zmierza prawdopodobnie ulicą Toruńską.

Widok z ulicy Toruńskiej dziś. (zdj. Radosław Jarosiński)

Ten wąziutki zielony budyneczek z balkonem to przed wojną dom państwa Górskich. Jest jedynym w miarę pasującym elementem zabudowy, który wskazywałby na takie ujęcie. Domki parterowe na starym zdjęciu są lekko wysunięte przed zabudowę, ale mogły przecież być przebudowane.

Oczywiście to tylko dywagacja na temat lokalizacji pomnika „Dziadka” w Sochaczewie. Stare zdjęcia lubią płatać figle i w nieoczekiwany sposób zmieniać lokalizację utrwalonych na nich obrazów.

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *