..i okolice w słowach, obrazach, wspomnieniach.

Kim jest ten chłopczyk?

Wybierzemy się dziś w przeszłość z pewnym młodym bardzo człowiekiem, którego tożsamość poznacie na końcu.

Koniec lat 40. Takie się miało wózki. Jeżeli ktoś ma wątpliwości, to w tle jest sochaczewski most na Płockiej. Maluch z wózka może nawet być dumny z takiej „fury”.

Ale przenieśmy się kilka lat w przód, nasz milusiński chodzi już na własnych nogach, a wóz zamienił na szykowny kożuszek. Gdy rozmawiając oglądaliśmy poniższe zdjęcie, nasz rozmówca stwierdził:

„Dzieckiem byłem nawet ładnym, później się coś pochrzaniło…”

Trudno stwierdzić czy faktycznie aż tak bardzo się pochrzaniło, nie mniej jednak oryginalnego wyglądu nie sposób mu odmówić.

No i znów mamy w tle historyczny budynek, stacyjkę wąskotorówki przy ulicy Warszawskiej. Obecnie nieco urosła i służy za mieszkanie prywatne.

Żeby nie było, że pytanie jest bardzo trudne, powiem że urodzony w 1948 roku bohater naszej notki jest muzykiem. I nie jakimś lokalnym objawieniem, ale człowiekiem ze sporym dorobkiem, w dodatku kontynuatorem rodzinnej tradycji – jego przodkiem w prostej linii jest książe Michał Kleofas Ogiński (ten od „Pożegnania z Ojczyzną”).

Na razie jednak, jako kilkunastoletni chłopiec lubi budować wiatraki. Ma wielki sentyment do tego zdjęcia, bo do dziś uwielbia tworzyć ruchome instalacje, których używa jako scenowych rekwizytów, a ta nie dość że jest jedną z pierwszych to jeszcze została uwieczniona na zdjęciu.

Tutaj się buduje dom, a fragment skonstruowanego przez owego chłopca wiatraczka widać po prawej stronie.

Pora rozwiązać zagadkę. Na zdjęciach zaprezentowaliśmy część dzieciństwa Władysława Komendarka, znanego muzyka i kompozytora, wirtuoza instrumentów klawiszowych. Trochę nam czasu zajęło przeglądanie wszytskich zdjęć, być może więc jeszcze do tematu wrócimy i przedstawimy rodzinę „Gudonisa”. Na razie ośmielam się sądzić, że pierwsi zaprezentowaliśmy to zupełnie nieznane oblicze muzyka.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *