..i okolice w słowach, obrazach, wspomnieniach.

Gazeciarz

Chłopiec ze zdjęcia oczywiście sprzedaje gazety na placu Kościuszki. Widać musiał być tam często, może nawet codziennie, bo uśmiecha się aż z dwóch zdjęć zrobionych podczas okupacji przez Niemców na placu. Spotkał go sprzedającego gazety z sierpnia 1940 anonimowy fotograf, oraz Wilhelm Brauer, który zrobił mu zdjęcie w czerwcu 1940 roku.

Gazeciarz-na-placu-Kościuszki-sierpień-1940

Młody gazeciarz na pl. Kościuszki

Plac Kościuszki

Kolorowe zdjęcie zrobione przez Wilhelma Brauera w czerwcu 1940. (zdj. z www.sochaczewianin.pl)

 

Zajrzeliśmy w torbę z gazetami co też młodzieniec wtedy sprzedawał. Rzucają się w oczy dwa tytuły:

Niemieckojęzyczne „Die Woche”, oraz „Fala” drukowana po polsku. Obydwa piśmidła to okupacyjne tzw. „gadzinówki”. Potencjał w tego rodzaju prasie odkryli Niemcy jeszcze w XIX wieku, przeznaczając tzw. reptilienfond – „fundusz gadzinowy” na jej druk i kolportowanie na zagarniętych terytoriach i z powodzeniem kultywowali tą tradycję podczas okupacji. 

Ilustrowany „Die Woche”, czyli „Tydzień” narodził się już w 1899, żywot zakończył w 1944, podczas okupacji piał o zwycięstwach wspaniałego Wehrmachtu na frontach całego świata.

„Fala”, była drukowana po polsku i zawierała literaturę raczej niskich lotów. Pojawiły się tam też obce do tej pory w oficjalnym obiegu prasowym „gołe baby”. Gazeta miała na celu otępienie i zdemoralizowanie czytelnika, toteż jej czytanie było źle widziane. Pojawiła się w maju 1940 r. i ukazywała do grudnia 1943.

Sprzedawany numer „Die Woche” widoczny na pierwszym zdjęciu w torbie gazeciarza to wydanie 32 z 07.08.1940 roku.

Na drugim zdjęciu jest „Fala” z 10.06.1940. Nie znaleźliśmy tej okładki, więc prezentujemy inną. Za sielskimi obrazkami, kryły się treści uznawane wtenczas za pornograficzne.

diewoche_1940080732 Fala4

 

 

 


 

Źródła:

  • kolorowe zdjęcie Wilhellma Brauera pochodzi ze strony sochaczewianin.pl
  • czarno-białe ze zbiorów autorów strony
  • okładka Die Woche ze strony www.wartimepress.com
  • okładka Fali ze strony vintagedesignblog.com

One Response to Gazeciarz

  • Na zdjęciu „Gazeciarzy” w torbach roznosicieli znajduje się inna „gadzinówka” prawdopodobnie to „nowy Kurier Warszawski”.Dziennik ukazywał się od października 1939 do stycznia 1945 roku.Nazwa nawiązywała do popularnego. przedwojennego „Kuriera Warszawskiego.Słowo „Nowy” pisano małą czcionką.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *