..i okolice w słowach, obrazach, wspomnieniach.

Dyplom Mistrzowski 1927

Piękny przykład dyplomu mistrzowskiego z roku 1927 znajduje się w zbiorach Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą.

Jest to dość ogromna płachta papieru, w zasadzie można powiedzieć że niemal plakat. Dyplom jest wielobarwny ozdobny, przedstawiający spis zawodów cechowych, wizerunek Matki Boskiej tuż pod Białym Orłem. W czterech rogach znajdują się miniatury słynnych rzemieślników. Jest Piast Kołodziej, złotnik Zygmunt III Wazy, szewc Jan Kiliński i rzeźbiarz Wit Stwosz. Na dole w otoku znajduje się miejsce na pieczęć cechową.

Druk Zakł. Graf. St. MERTENSA, Warszawa. Grafikę projektowali Feliks Łopieński i Stefan Zwolanowski. Są to nazwiska dość znane w dwudziestoleciu międzywojennym, bracia Łopieńscy mieli zakład artystyczny który wyposażał siedziby urzędów państwowych w posągi, rzeźby i reprezentacyjne, ozdobne przedmioty użytkowe. Do dziś wiele pomników wyprodukowanych w tym zakładzie zdobi place Warszawy (m.in. statua króla Zygmunta III Wazy, pomniki Kopernika, Mickiewicza, Kilińskiego).

Stefan Zwolanowski był architektem, który zaprojektował m.in. ratusz w Ostrowii Mazowieckiej.

Dokument zaświadcza, że Urząd Zgromadzenia Starszych cechu rzeźników z Sochaczewa 11 grudnia roku 1927 przyznał tytuł mistrza Władysławowi Koźbiałowi z Wiskitek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *