..i okolice w słowach, obrazach, wspomnieniach.

„Prekursorzy” motocrossu

Na pierwszym planie NSU 251 OSL, motor zaprojektowany na początku lat 30 przez Anglika Waltera Williama Moore’a, w wersji wojskowej pojawił się w 1938 roku.

Na zdjęciu, pod kierownikiem widać emblemat NSU. Co ciekawe XIX firma znana później jako NSU (od miejscowości Neckarsulm, leżącej u ujścia rzeki Sulm do Neckar) zaczęła od produkcji maszyn włókienniczych, pomimo krótkiego romansu z produkcją rowerów. Od 1905 powstała linia produkcyjna skupiająca się na motocyklach, 3 moedele zaprojektowano z myślą o Wehrmachcie.

Typów, którzy na nich jeździli nazywano w Sochaczewie i pewnie nie tylko „blacharzami”, ze względu na rungraf, który nosili na piersiach. Oddziałów Feldgandarmerie, czyli  Żandarmerii Polowej używano m.in. do walk z partyzantami, przy okazji zapisali się też w historii, jako prześladowcy ludności cywilnej. Po 43 roku, kiedy nasiliły się w armii niemieckiej dezercje, zyskali nowy przydomek: Kettenhunde – psy łańcuchowe. Zajmowali się ściganiem i likwidowaniem rodaków, którzy zecydowanie stracili wiarę w nieomylność fuhrera.

Generalnie nie zaprzątalibyśmy sobie głowy publikacją zdjęcia i krótką historią motocyklistów oraz ich pojazdu, gdyby nie sygnatura wskazująca na Sochaczew w roku 1941. W tle widać zabudowę, może da się więc z czasem ustalić, gdzie robiono zdjęcie?

Feldgendarmerie na motorach NSU, zdjęcie sygnowane jako Sochaczew

One Response to „Prekursorzy” motocrossu

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *