..i okolice w słowach, obrazach, wspomnieniach.

Arbeitsausweis

Chyba raczej mało znanym faktem jest, że obowiązek posiadania dokumentów był wprowadzony w czasach okupacji przez administrację niemiecką. Przed wojną obywatel II RP miał prawo, ale nie musiał mieć dowodu osobistego.

Polityka narodowa Niemiec zaowocowała wprowadzeniem dużej ilości dokumentów, od słynnej kennkarty, do rozmaitych przepustek i ausweisów. Miały one dwojaki cel, po pierwsze ułatwiały policyjny nadzór nad społeczeństwem, po wtóre dzieliło go na grupy, wobec których okupant miał różne plany, od zniemczenia, przez wysiedlenia i zniewolenia do… wyniszczenia.

Znajdujące się w MZSiPBNB Arbeitsausweisy to w wolnym tłumaczeniu pozwolenia na pracę, które były bardzo istotne ze względu na to, że chroniły do pewnego czasu posiadaczy przed wywózką na przymusowe roboty do Niemiec. Z biegiem czasu liczba fałszywych ausweisów w obiegu wzrosła jednak tak bardzo, że Niemcy już nawet nie chcieli ich oglądać.

Zaprezentowane dokumenty pozwalają na “Arbeitsausweis für arbeitskräfte der forst und holzwirtschaft im Generalgouverment”, czy na pracę w leśnictwie na terenie Generalnej Guberni i wysatwione są dla mieszkańców miejscowości znajdujących się w pobliżu Puszczy Kampinoskiej, takich jak Bieliny, Kepiaste, czy Zamość. Dodatkowo czytamy, że chodzi o stanowisko „waldarbeitera” (pracownika leśnego) w „Oberförsterei”, czyli nadleśnictwie.

Pozowolenie na pracę (ze zbiorów MZSIPNB)

Więcej o okupacyjnych dokumentach na stronie Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą w artykule dedykowanym przez StarySochaczew.pl na muzealny blog historyczny po tym linkiem: klik

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *