Gazeta Urzędowa dla powiatów Łowickiego i Sochaczewskiego
Dziś przedstawiamy skan Gazety Urzędowej z czasów I Wojny, kiedy panoszyli się tu Niemcy. Liczy ona sobie 6 stron, na których wyszczególniono zwłaszcza powinności gospodarzy wobec wojsk niemieckich.
CZEŚĆ URZĘDOWA
769
ROZPORZĄDZENIE POLICYJNE
dotyczące zboża na chleb.
Na podstawie § 1. rozporządzenia pana głównodowodzącego na wschodzie z dnia 22 marca 1915 r. o policyjnej władzy policyjno powiatowych zarządów zostaje w porozumieniu z panem gubernatorem w Grodzisku na powait Łowicko-Sochaczewski wydane następujące rozporządzenie.
§ 1.
Samodzielny gospodarz może ze swego wyprodukowanego zboża na chleb, na każdą głowę swych domowników 7 i pół. kilograma-równą 18 polskim funtom, razem 2 polskie centnary i 16 fontów zboża na chleb do 1-go sierpnia 1918 r. dla wyżywienia spotrzebować. Przez otrzymujących deputat na folwarkach mogą być dla spożycia użyte miessięcznie 9 kg równie 22 polskim funtom (równie w polskim ctr. 65 polskim funtom w roku).
§ 2.
Te młyny, które dla samodzielnych gospodarzy mąkę mleć będą, będą w urzędowym powiatowym dzienniku od czasu do czasu wymieniane. Młyny te, które wyraźnego pozwolenia do mielenia nie mają, muszą stać bezczynnie.
§ 3.
Młynarz, który do mielenia uprawniony został, może gospodarzom zboże tylko wtenczas mleć, jeżeli mu tenże przedstawi na jego nazwisko wystawione kartę dotyczącą się mielenia. Młynarzowi wolno tylko na karcie wymienioną ilość zboża zemleć.
§ 4.
Karta na mielenie wystawiona jest na nazwisko pojedynczych gospodarzy na ilość zboża na chleb, która na 2 miesiące dla samodzielnego gospodarza konieczna jest. Karty te zostaną przez wydziały gospodarcze w Łowiczu i Sochaczewie wystawione.
Wójtowie mają karty na mielenie wcześnie z poprzednio wymienionych miejsc odebrać, i podzielić je pomiędzy sołtysów odpowiednich wsi, którzy to znów rzeczone karty pomiędzy pojedynczych samodzielnych gospodarzy wydać czyli wręczyć mają.
§ 5.
Za zmielenie każdego polskiego centnara zboża trzeba młynarzowi 2.40 mk. zapłacić. Z tego winien młynarz motorowego albo parowego młyna l mk., wiatraka albo wodą pędzonego młyna 1.40 m. – jako podatek od mlenia do kasy komunalno-powiatowej w końcu każdego miesiąca wpłacić.
§ 6.
Na śrutowanie zboża i wyrabianie kaszy ma się za każdą razą wyrabiać poprzednio piśmienne zezwolenie (kartę śrutowania) w gospodarczym wydziale w Łowiczu lub Sochaczewie.
Śrutowanie może być jedynie w tych młynach wykonane, które zezwolenie z powiatu do mielenia posiadają.
Nie wolno żadnemu z samodzielnych gospodarzy posiadać śrutowanego zboża, kaszy i krup, jeżeli się co do posiadania urzędowem zezwoleniem wylegitymować nie może.
Za śrutowanie zboża otrzymuje młynarz za polski cetnar 1.50 m., z której to sumy 50 fen. jako podatek do komunalne – powiatowej kasy przy obrachunku miesięcznym zapłacone być muszą.
§7.
Samodzielni gospodarze którzy ze swem zbożem do młyna się udają, muszą mieć przy sobie kartę na mielenie albo śrutowanie, a przy odwożeniu mąki albo śrutowanego zboża z młyna, odpowiedni odcinek od powyższej karty.
Ilość odstawianego się do młyna zboża musi być równa ilości, która w karcie na mielenie lub śrutowanie jest podaną. Tak samo musi być na odpowiednim odcinku karty na mielenie, ilość mąki albo śrutowanego zboża podaną.
Co do reszty, są transporty zboża, mąki, śrutowanego zboża, kaszy i otrąb tylko dozwolone, jeżeli prowadzący transport posiada poświadczenie sołtysa swej wsi, które zamieszcza ilość transportowanego zboża, mąki i t. d. Sołtys może takie poświadczenie tylko za zezwoleniem wydziałów gospodarczych Łowicza i Sochaczewa wystawić.
Wszystkie transporty zboża, mąki i t.d. niezastosowane do powyższych przepisów, podlegają zasekwestrowaniu. Przy tym mogą być wzięte także konie i wozy bez zapłaty.
§ 8.
Mieszkańcy powiatu, którzy nie są samodzielnymi gospodarzami rolnymi otrzymują karty na mielenie i otrzymują wedle takowych dziennie 137 gramów mąki (równe 3 polskim funtom chleba na tydzień) i
oprócz tego dziennie 20 gramów krup i kaszy. Sprzedaże mąki odbywają się w młynie Bratkowice powiatu Łowickiego, młynie Psary i Łyszkowicach, Nieborowie, w powiecie Sochaczewskim i w Sochaczewie.
§ 9.
Odstępowanie kart na mielenie osobom trzecim bądź to za zapłatą albo też bez zapłaty, jest zakazane.
§ 9.
Młynarzom jest każdy handel zbożem, mąka, krupami i t. d. surowo zakazany.
§ 11.
Posiadanie, robienie śrutowników oraz puszczanie w bieg takowych i mielenie na nich jest zakazane.
§ 12.
Nie wolno rżtiąć niemłóconego zboża (żyta, pszenicy, jęczmienia, owsa, mieszaniny) na sieczkę i spaszania takowego.
Zakazane jest młócenie tak zwanym maneżem (Maszyna do młócenia) o ile nie osiągnięto do tego wyraźnego pozwolenia.
§ 13.
Wykroczenia przeciw powyższym przepisom będą grzywna do 5000 m., albo więzieniem do 6 miesięcy karane, o ile podług ogólnych przepisów karnych wyższej karze nie podlegają.
Rozporządzenie Nr. 424 z dnia 11 grudnia 1916 r. w powiatowym dzienniku urzędowym Nr. 47 ogłoszone, zostaje niniejszem zniesione.
ŁOWICZ dnia 29 sierpnia 1917
Cesarsko niemiecki naczelnik powiatu
Dr. Lotze.
770.
Wezwanie.
dot. profanowania grobów.
W ostatnim czasie coraz częstsze są wypadki profanacji grobów, szczególnie w miejscowościach Dolowatka i Wola-Szydłowiecka. Świadczą one smutnie o braku uczuć chrześcijańskich oraz o dzikiej brutalności serca, która chciwości swej nie umie poskromić nawet wobec świętych miejsc.
Odtąd będzie mi ludność miejscowości, gdzie się wypadki profanacji grobów zdarza, za to odpowiadać. Ludzi zaś dobrych i przyzwoitych, przedewszystkiem księży, nauczycieli i wójtów wzywam, aby każdy na swojem stanowisku starał sie zapobiedz tym zbrodniom. Postępując w ten sposób, nie tylko spełnią oni dobry uczynek, lecz uchronią siebie samych oraz gminę przed dotkliwą karą.
Gubernator wojenny
Baron Kap-herr
Jenerał porucznik.
771 .
Ogłoszenie
o wydawaniu. kart na cukier i mąkę i pozwoleń na mielenie zboża za okazaniem świadectwa szczepienia ospy.
Na przyszłość cukier, mąka i karty na mielenie tylko takim osobom wydawane będą, które przedstawią świadectwo szczepienia ospy udowadniające, że zostały już pod zarządem niemieckim szczepione.
Dla każdej gminy zostanie naznaczony termin dla szczepienia ospy i oględzin i to w miejscowości zarządu gminy, na który się opieszali stawić mogą.
Dzień szczepienia zostanie w każdej gminie ogłoszony.
Łowicz. dni 11 września 1917 r.
Cesarsko niemiecki naczelnik
w z. Dr. CLARUS
772.
Ogłoszenie
dot. odstawienia słomy lnianej, siewy lnianej i t. d.
Wszyską słomę lnianą, prażoną i nieprażoną jako i siewy olejne, siemie, rzepak i łopuchę sprzedać się musi w powiecie Łowickim w olejarni Szam Ejsmana w Łowiczu ul. Bielawska.
Za wszystko płacone będzie natychmiast gotówką.
Na mocy rozporządzenia Jenerał Gubernatora z dnia 24 V b. r. wszystkie te produkty są obłożone aresztem. Kto przeto nie sprzeda takowych, do powyżej wymienionych składów lub produktami temi handel prowadzi, lub za granice powiatów wywozi, karany będzie grzywną do 10,000 mk. lub do 5 lat więzieniem.
Łowicz dnia 6 września 1917 r.
Cesarsko niemiecki naczelnik
w.z.v ARNIM
773
Ogłoszenie.
Choroby końskie.
U koni należących właścicieli Jana Żabki i Jana Szachogłuchowicza obaj z Małszyc, gminy Kompina, właścicieli: Stanisława Granszewskiego, i Józefa Straszewskiego, obaj z Nieborowa właścicieli Stanisława Ambroziaka i Franciszka Kozła, obaj ze Sypienia gm. Nieborów, parchy końskie wygasły.
Łowicz, dnia 7 września 1917.
Cesarsko niemiecki naczelnik
Dr. LOTZE
775.
Ogłoszenie.
‚ Choroby zakaźne.
Od dnia 2 9. do 8 września 1917 roku zostały
urzędowo zameldowane zaraźliwe choroby W powie-
cie Łowicko-Sochaczewskim:
Powiat Łowicki:
Ty-fus plamisty: Łowicz 1,
Biegunka: Łowicz 5, _
Tyfus brzuszny: Łowicz 2,
,, „ Kocierzew 2,
Biegunka: Łyszkowice 2 (1),
,, Sobota 1 (1),
Odra przy połogu: Sobota 1 (1).
Powiat Sochaczewski:
Biegunka: Sochaczew 3,
,, Młodzieszyn 9 (5),
,, Juljanow 3,
,, Juljopoi 2,
,, Witkowice 4,
,, lłów 1,
„ Józefów 1 (1),
Tyfus brzuszny: Sochaczew 2,
Malarja: Sochaczew 2.
Liczby w nawiasach oznaczają śmierć.
ŁOWICZ. dnia 12 września 1917 r.
Cesarsko Niemiecki Naczelnik
Dr. Lotze.
Za udostępnienie gazety dziękujemy Panu Stanisławowi Duńskiemu
Dodaj komentarz