Tajemniczy fotograf Żeligowskiego
Cztery zdjęcia Sochaczewa są częścią większego setu, który wykonany został przez bliżej nam nieznanego fotografa towarzyszącego generałowi Żeligowskiemu w drodze na Wilno.
Zagadką jest dla nas na razie, kim był fotograf, zdjęcia wykonano w roku 1920 lub 1921. Podpisy są w języku angielskim, ale mam wrażenie, że nie był to język, którym autor tych notatek się posługiwał na co dzień. Pod notatką wykonaną na maszynie jest podpis autora – przypuszczalnie „Bozwin”. Fakt, że zdjęcia znalazły się w zestawie nie wskazuje jednoznacznie, że w Sochaczewie był również Żeligowski. Jego wyprawie natomiast musiał towarzyszyć jakiś korespondent, który później lub wcześniej odwiedził Sochaczew. Na trzecim zdjęciu są jednak żołnierze polscy, więc sprawa nadal jest zagadkowa.
Zdjęcia wykonano m.in w Białystoku i Wilnie, w drodze do Kalisza i Krakowa.
„Kościół nad Bzurą w Sochaczewie, zrujnowany przez Niemców w 1916”
„Zrujnowany przez Niemców Sochaczew”
„W drodze do Sochaczewa. Ta szosa była jedną z piękniejszych w całej Polsce, okalały ją po obu stronach drzewa, lecz Niemcy bezwzględnie je zniszczyli”
„Na szczycie: ruiny starego pałącu z XIV w. Uwagę zwracają domy pobudowane przez ludzi wygnanych z Sochaczewa w 1916 roku przez Niemców”
Dodaj komentarz